History

February 7, 1971

Korean Central Presbyterian Church (KCPC) is founded by Pastor Seung Gohn Kim and 13 other members. They hold their first worship service at the San Francisco YMCA.

April 9, 1972

Jerusalem Church is founded by Pastor Hyun Tal Lee.

October 12, 1974

KCPC purchases a building at 245 Duboce Avenue in San Francisco.

1976

KCPC and Jerusalem Church merge to become the new KCPC. For the next 3 years, Pastor Hyun Tal Lee oversees pastoral duties at the 245 Duboce Avenue church building.

March 14, 1979

In an auction, a deacon acquires a building at 1859 Geary Boulevard in San Francisco. It is infamously known as the final church Jim Jones' cult inhabited. KCPC remains here at its new home for a little over 10 years.

April 30, 1979

Pastor Dong Ha Lim (Pastor Hyun Tal Lee's nephew and Pastor Timothy Lim, Luke and Bohyun's father) takes over the head pastor position for the next 17 years.

May 6, 1979

KCPC holds their first worship service under Pastor Dong Ha Lim, marking KCPC's official `anniversary date.

1981

A handful of mostly UC Berkeley students start a college group at KCPC.

October 17, 1989

The 1987 Loma Prieta earthquake causes irreparable structural damage. The city bans KCPC members from reentering the church, but they do so anyway against the orders of firemen and policemen. Eventually, the building is demolished in 1990. (Today, the San Francisco Post Office is located where the old church once stood.)

October 29, 1989

KCPC shares a building with a Jewish synagogue in San Francisco while searcing for a permanent home.

July 8, 1990

KCPC meets in San Francisco for a month at Wallenberg High School.

August 12, 1990

KCPC finds a new home at 50 Northridge Drive in Daly City, on a cliff overlooking the Pacific Ocean.

August 9, 1992

Pastor David Yi joins the pastoral staff.

October 4, 1992

This particular date marks the anniversary of the first EM service. Various ministries within the English Ministry form and grow over the following years.

August 1995

Pastor Eugene Noh joins the pastoral staff.

1997

Pastor Dong Ha Lim steps down as head pastor in order to plant a church in the Sacramento area. After the search for a new head pastor, KCPC welcomes Pastor Jung Han Cho.

1998

Due to the El NiƱo phenomenon, a perpendicular street in the neighborhood perched on the cliffside undergoes massive levels of erosion. The residents on this street are in danger of losing their homes to the erosion. Had the residents not been proactive in saving their homes, the houses would have fallen off the cliff. The city requests that KCPC loan soil to its neighbors so their homes might regain foundation. Under some pressure, KCPC complies with the intention of being able to move back in June 2000.

February 22, 1998

Pastor Ryan Kim joins the English Ministry pastoral staff.

August 9, 1998

KCPC moves out due to the Avalon Canyon landslide.

August 16, 1998

Worship is moved to St. Emydius Church at 286 Ashton Avenue in San Francisco.

August 1998

KCPC shares St. Emydius church in San Francisco. Although KCPC plans on moving back to Daly City, delayed building permits, neighborhood resident protests, and denied architectural plans contribute to a longer stay.

May 12, 2002

Daly City helps KCPC to find a worship space at 6154 Mission Street in Daly City, a former mortuary, as a temporary arrangement until the new building is completed in November 2003.

July 21, 2002

For the first time, College Group meets in a separate service from the Young Adult and Married Couples groups. The vision of each ministry is to cater to the specific needs of college students, young adults, and married couples, respectively. Pastor Eugene Noh leads the college group services while Pastor Ryan Kim leads the young adult and married couples ministries, also known as the English Ministry service.

September 11, 2005

KCPC finally returns to a new building in Daly City at 50 Northridge Drive.

May 7, 2006

KCPC celebrates its 35th Anniversary.

October 14, 2007

KCPC's English Ministry celebrates its 15th Anniversary.

April 27, 2008

Pastor Eugene Noh officially announces his departure after 17 years of attendance and 13 years of faithful service at KCPC.

September 1, 2008

Pastor Ting Wang joins the English Ministry pastoral staff as an Education Pastor.

October 3, 2010

Pastor Kenneth Noh joins the English Ministry and Korean Ministry pastoral staffs as an Education Pastor.

September 11, 2011

Pastor In Kim joins the English Ministry pastoral staff as a Pastor Intern.

July 29, 2012

Pastor Kenneth Noh departs after 2 years of faithful service at KCPC.

January 20, 2013

Pastor Ben Kim joins the English Ministry pastoral staff.

July 28, 2013

Pastor Ryan Kim departs after 15 years of faithful service at KCPC.

September 17, 2013

The North America Presbytery approves the English Ministry as a missions church.

November 3, 2013

The Korean Ministry unanimously approves the English Ministry as a church plant.

November 24, 2013

The Nominating Committee recommends four elder candidates: Sang Kong, George Chong, Steve Chang, and Billy Kim.

December 15, 2013

The English Ministry approves a new church name: Christ Central Presbyterian Church (CCPC).

January 14, 2014

Reverend Hyun Tal Lee, original founder of KCPC, passes away.

January 19, 2014

CCPC Commissioning Service.

May 18, 2014

Ordination & Installation of Elders (Particularization Service of CCPC).

July 13, 2014

The congregation elects members for the Senior Pastor Search Committee.